1907م تاریخچه led

LED

یک قطعه الکترونیکی مخفف عبارات Light-emitting diode به معنی دیود ساطع کننده نور است که با عبور جریان برق از خود نور ساطع می کند. این منشا کوچک، کم مصرف و دارای عمر طولانی تر است.به همین دلیل کاربرد بسیار گسترده ای دارد.

در آزمایشگاهی واقع  در بریتانیا  سال1907 فردی بنام Henry Joseph Round برای اولین بار متوجه  شد برق  10 ولت به کریستال کربوراندوم  وصل میشود، نور زرد رنگی ساطع می گردد. در همان سال Oleg Vladimirovich Losev   در روسیه متوجه این موضوع شد. او در سال 1927 این موضوع را به عنوان اولین دیود نوری منتشر کرد. پس از چندین دهه در سال 1955 ، Rubin Braunstein که در شرکتی رادیویی واقع در آمریکا فعالیت داشت گزارشی منتشر نمود. در این گزارش به ایجاد نور مادون قرمز از یک سری دیود با اعمال جریان برق اشاره کرد.
در سال 1961 دو فرد به نام های Gary Pittman و Bob Biard از شرکت Texas Instruments کشف کردند که با اعمال جریان به دیود گالیم آرسنید نور مادون قرمز ساطع میگردد.آنها چراغ مادون قرمز خود را به عنوان اختراع ثبت کردند.

.

led

سال 1962

در سال 1962 Nick Holonyak Jr از شرکت General Electric موفق به ساخت LED با نوری قابل مشاهده و رنج کاملی از فرکانس ها شد. رنگ آن LED قرمز بود!

سال 1972

در سال 1972 George Craford که فارغ التحصیل دانشگاه Holonyak بود یک LED با رنگ زرد و یک LED با رنگ قرمز پر نور ساخت.

سال 1976

در سال 1976 Thomas P. Pearsall ال ای دی پر نوری را ساخت و سپس به کمک آن فناوری ارتباطی با فیبر نوری را پایه ریزی نمود.

سال 1979

در سال 1979 Shuji Nakamura از شرکت Nichia اولین LED آبی رنگ را اختراع کرد. اما این LED برای مصارف تجاری خیلی گران بود.این دانشمند بابت این اختراع جایزه نوبل دریافت کرد.

در حال حاضر

در حال حاضر LED ها در رنگ بندی های مختلفی تولید می شوند. اولین LED ها قیمت هایی حدود 200 دلار داشتند به همین خاطر تنها در آزمایشگاه های بسیار حرفه ای مورد استفاده و مطالعه قرار میگرفتند.
شرکت معروف Fairchild Semiconductors در زمینه ساخت قطعات الکترونیکی فعالیت دارد. این شرکت در سال 1970 توانست با تولید سطوح نیمه رسانای مخصوص، هزینه تولید هر ال ای دی را به 5 سنت کاهش دهد.
LED های نور مرئی جاگزین لامپ های رشته ای و گازی شده اند و در نمایشگر های رنگی، چراغ قوه ها و یا در هر وسیله الکترونیک که نیاز به ایجاد تعامل بصری با کاربر دارد، استفاده می شوند.

led
LED های نور نا مرئی (مادون قرمز) در ریموت کنترل تلویزیون، دستگاهای پخش و … استفاده می شوند.

led

منبع : پنو الکترونیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *